04.04.2025
Q1/2025 sähköautojen (BEV) rekisteröinnit vahvalla 42 % kasvulla edelliseen vuoteen verrattuna

Sähköautojen suosio on ollut rekisteröintitilaston mukaan 2025 vuoden ensimmäisen kvartaalin aikana vahvaa. Vuoden ensimmäisten kolmen kuukauden aikana Suomessa rekisteröitiin yhteensä 10 717 sähköautoa, mikä oli 42 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Rekisteröinneistä 5638 kpl oli uusien sähköhenkilöautojen ensirekisteröintejä ja 5079 kpl oli käytettyinä maahantuotujen sähköhenkilöutojen rekisteröintejä.
Kvartaalin aikana kaikkien uusien sekä käytettyinä rekisteröityjen henkilöautojen rekisteröinneistä sähköautojen osuus oli 39 % (kaikki henkilöautot, uudet ja käytetyt 27305 kpl). On kuitenkin hyvä tunnistaa, että uusien sähköautojen ensirekisteröintien osuus kaikkien henkilöautojen ensirekisteröinneistä on pyörinyt jo reilun vuoden ajan samoissa lukemissa välillä nousten ja välillä laskien. Uusia sähköautomalleja tulee kuitekin koko ajan markkinoille, joten nähtäväksi jää, lähteekö osuus jossain kohtaa uudelleen selkeään nousuun, vai onko nyt saavutettu jo pitkäksi aikaa lakipiste?
Käytettyinä maahantuotuotuina rekisteröidyistä sähköhenkilöautoista suurin osa oli vuosimallia 2021 - 2023.
Eniten rekisteriin on päätynyt Volkswageneita
Vuoden ensimmmäisen neljänneksen aikana merkkikohtaisesti eniten rekisteriin on päätynyt Volkswagen-sähköhenkilöautoja, 1535 kpl. Volkswagen oli uusissa eniten ensirekisteröitymerkki. Käytettyinä maahantuoduissa suosituin oli Polestar ja niitä rekisteröitiin uusina ja käytettyinä yhteensä toiseksi eniten, 1238 kpl. Polestarin lisäksi Tesloja, Mercedes-Benzejä ja Hyundaita on rekisteröity enemmän käytettyinä kuin uusina.
Liikennekäytössä olevien ajoneuvojen tilastot julkaistaan todennäköisesti ensi viikolla. Silloin selviää, mikä on sähköautojen osuus tieliikennekäytössä olevien henkilöautojen määrästä. Vuoden 2024 lopussa Suomessa oli tieliikennekäyttöön rekisteröitynä 118 297 sähköhenkilöautoa, mikä oli silloin 4,27 prosenttia kaikista tieliikennekäytössä olevista henkilöautoista. Jos tuohon vuoden lopun määrään lisää alkuvuonna rekisteröidyt sähköhenkilöautot, olisi lukema 129 014 kpl, mutta todellisuudessa määrä on hieman pienempi, koska autoja, myös sähköautoja myös poistuu jatkuvasti tieliikennekäytöstä. Ennakoin, että sähköautojen osuus tieliikennekäytössä olevista henkilöautoista oli Q1/2025 lopussa noin 4,6 - 4,7 %, mutta tilasto kertoo asian lähiviikkoina.
Keskustelu
Katselin myös tilastoja ensirekisteröinnit 1-3/2025.
15:sta eniten rekisteröidyistä 5 kpl sähköautoja. Skoda Enyaq 5. Kasvua 2,5%.
Uusien sähköautojen osuus työsuhdeautoissa yli 50%, joillakin merkeillä paljon enemmän. Tästä kiitos veroeduille. Entisenä työsuhdeautoilijana ( nyt eläkeläinen) katson kateellisena kuinka vähän tarvitsee maksaa veroa kalliistakin sähköautosta.
Ja vielä Euroopan tilastoja..Saksassa 2023 käyttövoimatukien poistuttua varastossa arvioidaanolevan 100000 sähköautoa.
Sähköautojen ensirekisteröinnit vähenivät 6%.
Sähköautojen osuus autokannasta Euroopassa 1,8%.
Moi neliveto-eläkeläinen.
Hienoa nähdä, että olet noin kiinnostunut sähköautoista ja haluat myös osallistua Q1/2025 Suomessa nousseen sähköautojen rekisteröintimäärien hehkuttamiseen.
Suomessa tosiaan iso osa uusista autoista on työsuhdeautoja. On myös yrityksiä, joiden autopolitiikka suosii tai jopa edellyttää sähköautoa. Se on omiaan edistämään Suomessa uusien sähköautojen myyntiä. Tämän ansiosta ja lisäksi runsaan käytettyinä tuonnin lisäksi sähköautot yleistyvätkin kohtalaisella tahdilla Suomessa.
Ei muuta kuin sinäkin menet rohkeasti autokauppaan ja ostat itsellesi mukavan sähköauton.